OSVČ i firmy mohou odložit splátky úvěrů a hypoték.

Firmy i OSVČ, jejichž činnost byla omezena či zcela zastavena a dostaly se tak do tíživé finanční situace, mohou požádat o odklad splátek úvěrů a hypoték.

Nový zákon o úvěrovém moratoriu z dílny ministerstva financí umožňuje odložit splácení úvěrů a hypoték u jakékoliv banky a nebankovního poskytovatele až na půl roku.

Zákon umožňující odklad splátek nabyl účinnosti dne 17. dubna 2020. Pokud si potřebujete odložit už květnovou splátku, je nutné tento záměr oznámit věřiteli nejpozději do konce dubna, upozorňuje ministerstvo financí.

 

Kdo si může odložit splátky?

Splátky si mohou odložit běžní spotřebitelé, OSVČ a firmy. Splátky se odloží od prvního dne měsíce následujícího poté, co oznámíte tento záměr svému věřiteli, a prohlásíte, že k tomuto kroku přistupujete z důvodů negativního ekonomického dopadu pandemie koronaviru. Tyto důvody však nebudete muset nijak prokazovat a věřitel je nebude zkoumat.

 

Jaké splátky si mohu odložit?

Splátky je možné odložit u spotřebitelských a podnikatelských úvěrů, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem 2020. U hypoték je také možné splácení odložit pouze u smluv sjednaných před 26. březnem, ale čerpány mohou být i po tomto datu. Odklad v režimu zákonného moratoria se týká úvěrů a hypoték u jakékoliv banky a nebankovního poskytovatele.

 

Co odložit nepůjde?

Možnost odložení splátek se nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní a revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých jste byli k 26. březnu 2020 se splácením v prodlení delším než 30 dnů.

 

Na jak dlouho můžu splácení odložit?

Splátky si můžete odložit buď do konce července, nebo do konce října tohoto roku. Délka splácení se adekvátně prodlouží především o dobu, po kterou běžel odklad splátek. Také je potřeba počítat s tím, že se splátkový kalendář prodlouží také o úroky, které budou nabíhat po dobu odkladu. Přesně vám to spočítá vaše banka nebo nebankovní poskytovatel úvěru a nejpozději do 30 dnů vám tyto informace doručí.

 

 

Odkdy poběží odklad splátek?

Jako první se vám odloží splátka v kalendářním měsíci, který následuje po měsíci, kdy odložení oznámíte. Pokud tedy oznámíte odložení splátky v dubnu, odloží se vám splátky od května. Když oznámíte odklad až v květnu, splátky se vám odloží od června.

 

Úroky během odklad?

Během doby odkladu splátek se váš dluh nadále úročí podle uzavřené smlouvy. Firmy budou tento úrok platit průběžně i během odložení splátky jistiny. Naopak spotřebitel a OSVČ jej zaplatí později, a to až po splacení celé jistiny.

U spotřebitelů je navíc jeho výše omezena a může dosáhnout maximálně zákonné výše úroku z prodlení na úrovni repo sazby ČNB, navýšené o 8 procentních bodů. K dnešnímu dni je tedy výše úroku zastropovaná na 9 %.

Úrok naběhlý během odložení splácení nebude mít vliv na výši splátek. Ty zůstanou i nadále v původně smluvené výši, pouze dojde k přepočítání doby splácení.

 

Co když banka už splátky odložila?

Odkladu splátky v režimu zákonného moratoria můžete využít i tehdy, pokud už jste se na odložení splátek dohodli se svým věřitelem. V takovém případě si můžete vybrat variantu, která je pro vás výhodnější. Buď můžete zachovat původní dohodu s věřitelem o odkladu splátky po celou dobu, na kterou byla uzavřena, nebo ji můžete zachovat jen po část sjednané doby a následně vstoupit do režimu zákonného moratoria.

 

Hrozí nějaké poplatky či negativní zápis v registru

Odklad splátek v režimu zákonného moratoria je bez poplatků a nepovede k negativnímu zápisu do registrů dlužníků. Nemusíte se tedy bát, že by se vám kvůli odkladu do budoucna zkomplikovaly případné další žádosti o úvěry.

 

informace pocházejí z webu podnikatel.cz