Zabezpečení rodinného domu, ale i chaty nebo chalupy, není dnes již žádný nadstandard. Mělo by být běžnou součástí domácnosti, a to nejen zabezpečení proti zlodějům, ale i zajištění proti dalším nenadálým událostem, jako jsou požáry a podobně.
Při pronájmu nemovitosti by měli mít jak pronajímatel, tak nájemník sjednané vlastní pojištění. Zatímco pronajímatel potřebuje pojistit samotnou nemovitost včetně stavebních součástí, nájemník by měl mít pojištěnou domácnost a odpovědnost za škody způsobené na pronajatém bytě. Nedostatečné pojištění může vést k nepříjemným finančním následkům pro obě strany.
Novela energetického, stavebního a dalších zákonů přináší klíčové změny v oblastech ukládání energie, flexibility sítí a agregace. Změny přináší také pro běžné stavebníky. Změny nemusí být vždy k horšímu, jak se lze přesvědčit u novely stavebního zákona, která bude účinná od 1. srpna 2025.
To by měla být jedna z otázek při prohlídce nemovitosti, kterou chcete koupit. Střecha je zcela zásadní pro stav celé nemovitosti. Střídající se počasí a mnohé další vlivy způsobují samozřejmě nejen její stárnutí, ale mohou narušit i některé funkce a střešní prvky.
Poptávka po novém bydlení v Praze je stále velmi vysoká, na začátku letošního roku dokonce rekordně. Developeři během prvních třech měsíců letošního roku prodali celkem 1980 nových bytů, což je o třetinu (30 procent) více než o rok dříve. Zároveň jde o nejsilnější první čtvrtletí v historii. Zájem kupujících nesnížila ani neustále rostoucí cena nových bytů, která se meziročně zvýšila o dalších 3,5 procenta. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje a prodejní data zveřejňuje nejdéle ze všech subjektů na trhu.
Nebankovní hypotéku je možné vzít si i na koupi nemovitosti. Nabízí ji nebankovní společnosti a není účelová, ale stejně jako u klasické hypotéky je třeba i u nebankovní dát do zástavy nemovitost. Když se nemovitost zatížená takovou hypotékou prodává, je třeba na to brát zřetel.
Dne 2. dubna letošního vydal úřad ombudsmana ČR tiskovou zprávu, v níž konstatuje, že stavbu lze užívat jen k povolenému účelu. Jde o řešení stížnosti obyvatel domu na byty využívané ke krátkodobému ubytování. Tím potvrdil již vydaná stanoviska některých měst či městských částí.
Podle Indexu budoucnosti bydlení finanční skupiny KB, který měří, jak česká populace vnímá situaci v oblasti bydlení, a její proměnu v době za deset let, se zjistilo, že osm z deseti Čechů vnímá v současné situaci pořízení vlastního bydlení jako nedostupné. Navzdory nedůvěře se ale nehodlají snu o svém bytě nebo domě vzdát.
Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) spustil nový Portál katastru a zeměměřictví. Díky tomu si mohou lidé z pohodlí domova vyřídit i tak zásadní věc, jako je návrh na vklad do katastru nemovitostí. Nejen že to zvládnou sami během několika minut, ale navíc ušetří 400 Kč ze správního poplatku.
Hypoteční sazby stále pětiprocentní hranici neprolomily a už tři roky v řadě se pohybují nad ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku dubna klesla meziměsíčně o další čtyři bazické body na aktuálních 5,01 procenta. Podle tohoto ukazatele nabízí banky nejvýhodnější sazby u tříleté fixace, konkrétně je to 4,71 procenta. Pod pětiprocentní hranicí jsou sazby u této fixace už pátý měsíc v řadě.